Без категорії

Біологічна очистка стічних вод

Використання мікроорганізмів сьогодні є широко застосовуваним методом очищення забрудненої води. Природний процес, який відтворюється в штучних умовах, дозволяє позбутися від органічних домішок без застосування складних і високозатратних технологій. Щоб підвищити ефективність технології, біологічна очистка стічних вод застосовується в поєднанні з іншими методами позбавлення рідини від забруднень.

Очищення стічних вод – комплекс заходів з видалення забруднень, що містяться в стічних водах.

У чому полягає метод?

Спосіб біологічної очистки передбачає окислення, розщеплення, а потім і знищення забруднень органічного походження, які містяться в стоках, в процесі життєдіяльності найпростіших мікроорганізмів.

Дані мікроорганізми можна штучно культивувати і поміщати в спеціальні пристрої (аеротенки і ін.), де відбувається видалення з рідини небезпечних домішок.

Способи біологічної очистки води можна розділити на 2 групи в залежності від мікроорганізмів, які використовуються для видалення органічних домішок:

аеробні, коли рідина очищається бактеріями, життєдіяльність яких можлива лише при наявності кисню;

анаеробні, коли мікроорганізми, використовувані в системі очищення, не потребують доступу до кисню.

Споруди для очищення стічних вод

Біологічний спосіб видалення з води органіки використовують на міських очисних спорудах, в промисловості і сільському господарстві. У деяких випадках організувати процес можна в природних умовах, в інших – необхідний монтаж спеціальних систем.

Споруди для очищення можуть бути:

Природними, коли для видалення домішок зі стічних вод використовують природні процеси. Вони протікають як в воді, так і в ґрунті. Забруднення утримуються, проходять стадію мінералізації, потім трансформуються або видаляються. Такі природні екосистеми часто використовують, щоб провести доочистку стоків перед їх скиданням у водойми.

Штучні, коли для очищення води від забруднень використовуються створені людиною споруди. Всередину поміщаються аеробні або анаеробні бактерії, і створюється сприятливе середовище для їх роботи по переробці забруднень.

Поля фільтрації

Полями фільтрації називають земельні ділянки, які призначені для повного біоочищення стічних вод, які пройшли попереднє освітлення. Цей метод заснований на здатності ґрунту до самоочищення. Максимальної інтенсивності процеси окислення органічних забруднень досягають у верхніх ґрунтових шарах (не глибше 0,3 м), де створюється сприятливий кисневий режим. Поля фільтрації влаштовують на піщаних або супіщаних ґрунтах.

Анаеробні метантенки

Такі очисні споруди забезпечують анаеробну стабілізацію осадів стічних вод. Крім очищення рідини, метантенки дають можливість отримувати газ, що містить метан. Надалі він може використовуватися для опалення приміщень або як паливо для газобалонної техніки. Великі очисні станції обладнуються газгольдерами, які дозволяють накопичувати газ, насичений метаном.

Аеротенки

У цих спорудах очищення забруднених вод проводиться за допомогою активного мулу. Конструкція аеротенків складається з 2-х секцій, в них передбачена система аерації (примусової подачі кисню). В активному мулі міститься велика кількість аеробних бактерій, які в сприятливих для їх життєдіяльності умовах розщеплюють органічні домішки, що містяться в стоках.

Біологічні фільтри

Використання біологічних фільтрів – практика, поширена серед власників заміської нерухомості. Ці пристрої компактні і легко встановлюються на прибудинковій території. Всередину резервуара біофільтра поміщаються мікроорганізми, які очищають рідину з каналізації аналогічно бактеріям, які живуть в аеротенках. Фільтри для біологічного очищення господарсько-побутових стічних вод бувають двоступінчастими або крапельної фільтрації. Перші мають високу продуктивність, другі гарантують максимально високий ступінь очищення.

Очисні лагуни

Дана технологія очищення стоків передбачає наявність відкритої штучної водойми. У ній буде протікати процес самоочищення води. В якості такої водойми може використовуватися навіть ставок, глибина якого складає менше 1 м. Велика площа поверхні дає можливість воді добре прогрітися, що прискорює розщеплення органіки в природному середовищі.

Слід пам’ятати, що перераховані вище типи очисних споруд позбавляють воду тільки від органічних забруднень. Для видалення неорганічних домішок слід використовувати інші установки фільтрації.

Залишити відповідь