Еволюція очисних споруд

Ще не так давно очисних споруд не існувало взагалі та всі нечистоти з міст, сіл і містечок просто виливалися в канави, річки або закопувалися в землю (хоча така практика, як не прикро, існує і досі).

Це, як відомо, призводило до виникнення деяких «незручностей» – неприємного запаху, забруднення водойм (що призводить до цвітіння води та вимирання риби), забруднення джерел питної води (а це наслідок всіх можливих алергічних, дерматологічних, шлунково-кишкових та інфекційних захворювань).

На щастя, прогрес не стоїть на місці й вже більшість великих міст і навіть маленьких містечок мають систему каналізування та очищення стоків. Але все ще лишається відкритим питання очищення стічних вод локальних об’єктів, там де підключення до загальноміської каналізації з тих чи інших причин не можливе або є економічно невигідним (села, деякі містечка, віддалені райони міст, котеджі, готелі, ресторани, супермаркети і т.д.).

Більшість власників приватних будинків намагаються вирішити цю проблему за допомогою вигрібних ям, в кращому випадку – септиків. Але і такі рішення не дають 100%-го результату. Рішення ТОВ «Е.Т.Е» – установка очищення господарсько-побутових стічних вод «УМКА-БІО» вирішує дану проблему повністю.

Розглянемо детально кожну з цих очисних споруд:

Вигрібна яма

Велика накопичувальна ємність (не являється очисною спорудою), в яку самопливом з будинку поступають стічні води. Об’єми розраховують на декілька діб перебування. Принцип дії її досить простий – стоки потрапляють в ємність, накопичуються там і час від часу викачуються асенізаційною машиною.

Головною умовою для вигрібної ями є те, що вона має бути повністю герметичною і викачуватися по мірі накопичення. У випадку, коли такі ями виконують з підручних матеріалів і без дна – всі нечистоти (забруднювальні речовини) зі стічних вод потрапляють у ґрунтові води та можуть призвести до екологічної катастрофи, як описано вище.

Септик

Очисна споруда (іншими словами удосконалена вигрібна яма), розрахована на 2,5 – 3 доби перебування. У своїй роботі крім гравітаційного відстоювання використовує ще і анаеробне очищення з обов’язковим доочищенням через скид в дренажну систему. Осад, що утворюється викачуються асенізаційною машиною.

Установка для біологічного очищення господарсько-побутових стічних вод «УМКА-БІО» 

Одна з найсучасніших на сьогодні очисна споруда, що розраховується на 1 добу перебування, яка забезпечує повне очищення стічних вод. Принцип її роботи базується на механічних та біологічних методах очищення. В зоні механічного очищення відбувається очищення від нерозчинних у воді домішок та інших мінеральних включень, в наслідок чого утворюється осад. Утворений оса викачується приблизно 1 раз на рік і може бути використаний в якості органічного добрива. В зоні біологічного очищення створюються сприятливі умови для існування анаеробних мікроорганізмів, за рахунок чого процес очищення стічних вод (а саме від біологічних включень) проходить швидше і якісніше. Очищена вода може скидатися в дренажну систему, рибогосподарську водойму або використовуватися для технічних потреб чи поливу зелених насаджень.

Порівняльна характеристика очисних споруд:

Вигрібна яма Септик «Умка-Біо»
Ступінь очищення 10-15% до 40 % 95-98%
Продуктивність до 3 м3/добу до 20 м3/добу від 1,5 до 30000  м3/добу
Необхідність викачування осаду 1-2 рази на місяць 4 рази на рік 1 раз на рік
Загроза для навколишнього середовища Існує велика загроза, оскільки стоки потрапляють в ґрунтові води, а звідти в колодязі чи свердловину Середня загроза, стоки не повністю очищаються і теж потрапляють у ґрунтові води. Відсутня
Скид очищеної води дренажна система дренажна система, рибогосподарська водойма, використання очищеної води для поливу зелених насаджень
Допустимий рівень залягання ґрунтових вод Виключно низький Виключно низький Будь який
Споживання електроенергії, кВт/год до 1 кВт/год (в залежності від продуктивності)

Якщо порівняти всі плюси та мінуси вигрібних ям, септиків і локальних очисних споруд «Умка-Біо», то останні практично не мають недоліків, а одні лише переваги. І хоча вони мають  вищу вартість, та вона окупиться за рахунок довговічності та відсутності потреби в обслуговуванні (викачування асенізаційними машинами).